Kupić czy wynająć lokal pod punkt usługowy?

Planujesz otwarcie własnego punktu usługowego? Nie wiesz, czy kupić lokal, czy też zdecydować się na jego wynajem? Możliwe, że nasz artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji. Koniecznie się z nim zapoznaj!

Zakup lokalu pod punkt usługowy 

Zakup lokalu pod punkt usługowy to inwestycja. Sprawia, że będziemy jedynymi właścicielami danego punktu. Możemy decydować o ewentualnych zmianach w jego wyglądzie. Sami zdecydujemy też o tym, czy wykonać gruntowny remont. Nikt nie będzie się wtrącał do tego, jak   zaaranżujemy wnętrze lokalu. Nie musimy czekać na zgodę właściciela. Znikają też obawy związane z tym, że po remoncie na swój koszt lokal zostanie nam zabrany. Mamy też pełną kontrolę nad wydatkami, które generuje dany lokal. Możemy wprowadzić nowoczesne rozwiązania zapewniające oszczędność energii i wody. Stawiając na lepsze zabezpieczenia punktu, ochronimy się też przed aktami wandalizmu i zniszczeniami.  Poza tym sama wizja tego, że nasza firma może działać w jednym miejscu przez długie lata, też napawa optymizmem. Klienci przywiązują się nie tylko do punktów usługowych, ale też do miejsca, w których działają. Częsta zmiana adresu nie wpływa korzystnie na wizerunek firmy. Co więcej, skutkuje nawet stratą klientów. Dlatego lepiej zadbać o stabilizację, a zakup lokalu na pewno to zapewni. Pomimo tego, że takie rozwiązanie ma sporo zalet, to nie zapominajmy też o wadach. Niestety zakup lokalu w dzisiejszych czasach wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Przedsiębiorca, który dopiero wchodzi na rynek z jednoosobową działalnością gospodarczą, zwykle nie ma takich pieniędzy. W dodatku potrzebuje ich na sam rozruch firmy i wyposażenie punktu usługowego. Dlatego jeśli w grę wchodzi zaciągnięcie kredytu pod zakup, to trzeba zadbać o regularne spłaty i sukces firmy. Dzięki temu inwestycja szybko się zwróci.

Wynajem lokalu pod punkt usługowy

Wynajem lokalu często wydaje się lepszą alternatywą dla zakupu. Co prawda koszty ponosimy co miesiąc, ale są one o wiele niższe. Dzięki temu nowa firma nie musimy narażać budżetu, który przyda się na inne cele. Mamy też pełną swobodę przy wyborze lokalu, a czasami nawet przy jego aranżacji. Właściciele są otwarci na oczekiwania klientów, więc często pozwalają na wprowadzanie zmian w wystroju, a nawet na wykonanie gruntownego remontu. Jednak pamiętajmy, że zwykle nie ponoszą z tego tytułu kosztów. Jeśli przedsiębiorca chce wyremontować dany lokal, to musimy to zrobić we własnym zakresie. Niesie to spore ryzyko, zwłaszcza jeśli podpisujemy umowę krótkoterminową lub taką, która właściciel może łatwo zerwać. Poza tym comiesięczne regulowanie czynszu często jest jednoznaczne z ratą kredytu. Dlatego wynajem też nie jest wolny od wad.

Na co się ostatecznie zdecydować?

Prawdę mówiąc, to wynajem i zakup lokalu pod punkt usługowy ma wiele zalet, ale też i wad. Zakup wiąże się z dużym wydatkiem, ale daje stabilizację i pewność, że lokal jest tylko nasz. Wynajem zapewnia mniejsze wydatki, ale jest ryzykowny. Nigdy przecież nie wiemy, czy właściciel nie zdecyduje się nas wyrzucić. Dlatego warto dobrze przeanalizować każde rozwiązanie i postawić na te, które będzie zgodne z naszymi możliwościami finansowymi.

Polecane wpisy