Księgowość w JDG – w tradycyjnej formie, czy przez Internet?

Jeszcze kilka lat temu właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej stawiali głównie na prowadzenie księgowości w tradycyjnej formie. Jednak szybko rozwijająca się technologia i Internet doprowadzili do tego, że nasze przyzwyczajenia zaczęły się zmieniać. Dziś możemy zdecydować się również na księgowość online. Czy wyjdzie nam to na korzyść? A może jednak powinniśmy zostać przy tradycyjnych rozwiązaniach? Sprawdźmy mocne i słabe strony każdego z nich!

Tradycyjne prowadzenie księgowości w JDG

Księgowość prowadzona w tradycyjny sposób to na pewno świetny wybór dla osób, które nie przepadają za technologią lub nie ufają nowoczesnym rozwiązaniom. Tutaj wszystko mamy na papierze. Swoje dokumenty może dowolnie segregować i przechowywać w archiwum. Takie prowadzenie księgowości ma pewne zalety. Przede wszystkim daje nam pewność, że firmowe dane nie trafią w niepowołane ręce. Tylko wybrane osoby będą miały dostęp do najważniejszych informacji. Nie trzeba obawiać się o ich wyciek, czy uszkodzenie. Jednak nie da się ukryć, że to dość przestarzała forma prowadzenia księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej. Nowoczesne rozwiązania usprawniają funkcjonowanie firmy. Dotyczy to głównie dostępu do bazy danych i wszelkiej dokumentami bez względu na miejsce pobytu. Cały proces jest też o wiele prostszy. Zamiast przeszukiwać całe archiwum, możemy wyszukać potrzebne pliki po nazwie, dacie, czy innych szczegółów. Tradycyjne firmy są szanowane. Mimo tego często postrzega się je jako przestarzałe. Przesyłanie dokumentów tutaj jest dość utrudnione, zwłaszcza gdy trzeba je dostarczyć do innego miasta lub kraju. Dlatego każdy, kto otwiera JDG powinien zastanowić się, czy nie lepiej przejść na nowocześniejsze rozwiązania. 

Księgowość internetowa w firmie 

Księgowość internetowa, nazywana też księgowością online to rozwiązanie szyte na miarę nowoczesnych przedsiębiorców. Aby z niego korzystać w JDG, nie trzeba specjalistycznych sprzętów, czy długich szkoleń. Wystarczy wykupić odpowiednie oprogramowanie, a następnie zainstalować je na swoim komputerze lub laptopie. W ten sposób zyskamy dostęp do bardzo przydatnych narzędzi, które ułatwią prowadzenie biznesu. Nie zabrakło tutaj programu do fakturowania. W kilku krokach wystawimy dokumenty sprzedaży i dokumenty kosztowe. Może je też zapisywać w archiwum online, by mieć do nich stały i wygodny dostęp. Do tego w prosty sposób można wygenerować, a następnie wysłać deklaracje podatkowe i ZUS. Oczywiście to tylko kilka funkcji, które składają się na księgowość internetową. Jest ich o wiele więcej, a dokładny ich zakres zależy w dużej mierze od wybranego oprogramowania. Wystarczy skupić się na najlepszych, by prowadzenie księgowości w JDG było proste i przyjemne. 

Postawić na księgowość online w JDG, czy tradycyjną?

Decyzja należy do każdej osoby, która prowadzi biznes. Mimo wszystko widać, że księgowość online niesie ze sobą o wiele więcej korzyści. To nowoczesne i zarazem wygodne rozwiązanie. Ułatwia fakturowanie i porządkowanie firmowych dokumentów. W dodatku w mgnieniu oka można je przesłać do klienta, czy do partnerów biznesowych. Nie ma też problemu z przechowywaniem najważniejszych dokumentów. Wszystkie pliki są odpowiednio chronione, więc nie trzeba się obawiać o dostęp przez nieupoważnione osoby. Dlatego warto pomyśleć o tego typu narzędziach, gdy otwieramy JDG lub planuje wdrożyć nowoczesne rozwiązania.

Polecane wpisy