Czym jest faktoring międzynarodowy i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym dokładnie jest? Kiedy warto z niego skorzystać? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Zachęcamy do krótkiej lektury!

Faktoring międzynarodowy – o czym mowa?

Faktoring międzynarodowy, inaczej faktoring zagraniczny, to usługa skierowana do przedsiębiorców chcących ochronić swoją firmę przed zatorami finansowymi. Dosięgają one różnych firm. Jednakowo małych biznesów, jak i dynamicznie działających przedsiębiorstw. Wystarczy wystawiać klientom faktury z odroczonym terminem płatności. Jeśli będzie ich więcej, to w pewnym momencie firma może wpaść w problemy finansowe. Pojawią się trudności z uregulowaniem nawet bieżących zobowiązań. Na to nie może pozwolić sobie żadna firma. Dlatego trzeba korzystać z rozwiązań, które oferuje rynek. Jednym z nich jest właśnie faktoring międzynarodowy. Polega na przekazaniu faktur faktorowi (najczęściej firmie faktoringowej). Ten od razu przelewa na konto przedsiębiorcy
sumę uwzględnioną w dokumencie. Taka sytuacja sprawia, że kontrahent swoją należność reguluje u faktora. Jeśli nie zrobi tego we wcześniej ustalonym terminie, to faktor podejmuje działania windykacyjne.

Rodzaje faktoringu międzynarodowego

Faktoring międzynarodowy dzieli się na faktoring eksportowy i importowy. Jak sama nazwa wskazuje faktoring importowy dedykowany jest do firm sprzedających swoje towary poza granicami Polski. Wystarczy przekazać faktorowi fakturę, a ten przeleje na konto do 90% jej wartości. Resztę pieniędzy przekaże wtedy, gdy zagraniczny kontrahent ureguluje płatność. Z kolei faktoring importowy jest dla firm, które sprowadzają towary zza granicy. W tym przypadku faktor reguluje należność przedsiębiorcy wobec zagranicznego kontrahenta. Następnie ten zobowiązuje się płacić swoje zobowiązanie we wcześniej ustalonym terminie.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu międzynarodowego?

Faktoring międzynarodowy jest skierowana wyłącznie do firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Przedsiębiorcy działający wyłącznie na terenie Polski powinni rozważyć inne formy faktoringu. Dla nich dobrym wyborem może okazać się faktoring jawny lub cichy. Faktoring międzynarodowy dostępny jest jednakowo dla małych, jak i dużych firm z różnych branż. Na pewno warto o nim pomyśleć, gdy chcemy szybciej uzyskać pieniądze z faktur z odroczonym terminem płatności. Taka usługa pozwala zachować płynność finansową. Dzięki temu można realizować pilne projekty lub podejmować kolejne inwestycje. Nieco inaczej wygląda sytuacja przy faktoringu importowym. Ta usługa pozwala firmie budować dobrą i stabilną markę za granicą. Szybka spłata zobowiązań daje większe możliwości negocjacyjne. Wpłynie to lepsze warunki współpracy i przystępniejsze ceny. Poza tym nie trzeba od razu spłacać swoich zobowiązań. Faktor zapewnia elastyczne warunki współpracy. Dlatego przedsiębiorca może dostosować termin spłaty do swoich możliwości.

Polecane wpisy