Co wybrać – kredyt czy faktoring? Sprawdźmy wady i zalety każdego rozwiązania!

Które rozwiązanie będzie dla nas lepsze? Zdecydować się na zaciągnięcie kredytu? A może to faktoring powinniśmy brać pod uwagę? Sprawdzamy oba rozwiązania!

Faktoring – wady i zalety

Faktoring to rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców z różnych branż. Nie jest brana pod uwagę ich wielkość, czy staż na rynku. To idealna opcja dla nowych firm, jak i dla tych, które działają od lat. Faktoring pozwala zachować płynność finansową i uzyskać środki praktycznie od ręki. Warunkiem jest wystawianie klientom faktur z odroczonym terminem płatności. Wystarczy się z nimi zgłosić do firmy faktoringowej, a otrzymamy potrzebne środki. Przy faktoringu nie jest brana pod uwagę zdolność kredytowa firmy. Firmy faktoringowe nie weryfikują klientów w bazach dłużników. Nie oczekują kompletowania i składania różnego typu dokumentów. Formalności ograniczają się do minimum i wiążą się ze sporządzeniem stosownej umowy. Oczywiście faktoring jest usługą finansową, więc należy spodziewać się kosztów. Nie są jednak tak wygórowane, jak przy kredytach. Kosztem jest jedynie prowizja za świadczoną usługę. Dlatego faktoring jest naprawdę ciekawą opcją i warto o nim pamiętać.

Kredyt – wady i zalety 

Kredyt to zobowiązanie finansowe, które można zaciągnąć nawet na wiele miesięcy lub lat.  Podstawą do jego ubiegania się jest złożenie wniosku kredytowego oraz dostarczenie wielu różnych dokumentów. Poza tym banki oczekują dobrej historii i zdolności kredytowej. Dlatego nie każdy przedsiębiorca może otrzymać dofinansowanie. Na pewno dużym ułatwieniem będzie posiadanie zabezpieczenia o odpowiednio wysokiej jakości i wartości. Wówczas bank spojrzy na nas przychylnie i udzieli wsparcia w takiej kwocie, jakiej potrzebujemy. Zaciągnięcie kredytu mimo wszystko rodzi zobowiązanie, które będziemy spłacać. Musimy przygotować się na dodatkowe koszty, bo przy kredytach naliczane są prowizje i odsetki. 

Kredyt, czy faktoring?

Bazując na tym, co udało nam się ustalić, widać, że oba rozwiązania mogą okazać się bardzo ciekawe. Na pewno faktoring wiąże się z mniejszą ilością formalności i wymagań. Tutaj nie powstaje zobowiązanie, obracamy swoimi pieniędzmi. Firma faktoringowa zapewnia nam tylko wcześniejszy dostęp do nich. Z kolei kredyt pozwala realizować nawet duże przedsięwzięcia. Jednak generuje zobowiązanie, które czasami trzeba spłacać długimi latami. Dlatego jeśli istnieje możliwość skorzystania z faktoringu, to lepiej o nim pomyśleć w pierwszej kolejności.

Polecane wpisy